Pozasądowe ustalanie kontaktów z dzieckiem.

Pozasądowe ustalanie kontaktów z dzieckiem.

O metodach ustalania kontaktów rodzica z dzieckiem pisałam tutaj. Dzisiaj przedstawię zalety korzystania z polubownego ustalania grafiku spotkań rodzica z dzieckiem w drodze mediacji.

Uzgodnienie częstotliwość spotkań jednego rodzica z dzieckiem w ugodzie zawartej przed mediatorem niesie za sobą korzyść dla obu rodziców. Dla pierwszego, stanowi pisemne potwierdzenie ustaleń, które w razie ich nieprzestrzegania może zostać wyegzekwowane za pomocą środków przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego. Z kolei dla rodzica, z którym dziecko mieszka, stwarza pewną stabilizację, umożliwiającą zaplanowanie swoich indywidualnych zajęć, czy wolnego czasu.

Jakie inne zalety ma mediacja?

  • Daje możliwość ustalenia kontaktów bez wizyty w sądzie.

Zawartą ugodę przed mediatorem sąd zatwierdza na posiedzeniu niejawnym, zatem bez wyznaczania rozprawy, a zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc ugody sądowej. Rodzice zyskują ten sam skutek omijając jednak formalizm sądowy.

  • Pozwala na zbudowanie bezpieczeństwa u dziecka.

Osiągnięcie porozumienia pomiędzy rodzicami po rozstaniu, bez wszczynania drogi sądowej, bez pogłębiania sfery napięć i konfliktu, jest sytuacją bezcenną z punktu widzenia dobra dziecka, poczucia stabilizacji.

  • Jest szyba od postępowania sądowego.

Bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu wynika, że wystarczą maksymalnie 3 spotkania z mediatorem, żeby ustalić częstotliwość i miejsce kontaktów. W sytuacji, gdyby jednak strony nie doszły do konsensusu zachowane zostaje prawo do sądu, zatem można ustalić kontakty składając do właściwego sądu wniosek o ich ustalenie.

  • Indywidualne podejście.

W mediacji można ustalić kontakty korzystając z nieszablonowych rozwiązań, jak np. uzależnienie kontaktów od skończenia terapii przez jednego z rodziców (np. wzmocnienia kompetencji rodzicielskich), czy wprowadzania instytucji rozszerzonych kontaktów dopasowanych do wieku dziecka, np. w pierwszym półroczu kontakty będą dwa razy w tygodniu, w kolejnym półroczu trzy razy w tygodniu.

Przykład: para po rozstaniu zgłasza się do mediatora w celu ustalenia kontaktów jednego rodzica z dzieckiem. Podczas posiedzeń mediacyjnych rodzice, przy wsparciu mediatora, którego zadaniem jest wsparcie komunikacji pomiędzy nimi próbują ustalić grafik kontaktów. W sytuacji, kiedy zostaje osiągnięte porozumienie w tej materii zostaje spisana ugoda przed mediatorem, która następnie podpisywana jest przez strony. Podpisując ugodę zawartą przed mediatorem strony wyrażają zgodę na jej zatwierdzenie przez sąd. Podpisana ugoda wraz z protokołem mediacji zostaje złożona we właściwym sądzie, a następnie zostaje zatwierdzona bez wzywania stron na termin rozprawy. Tak zatwierdzoną ugodę sąd przesyłam stronom listem poleconym.

Pamiętaj mediacja to przede wszystkim rozwiązanie sporu bez wizyt w sądzie, a także oszczędność stresów i negatywnych emocji. To również satysfakcja z samodzielnego podejmowania decyzji we własnych sprawach. Przekonaj się sam!