Jak rozpocząć mediację?

Jak rozpocząć mediację?

Wydarzenia z ostatnich miesięcy pokazują, że korzystanie w sferze stosunków rodzinnych, cywilnych, pracowniczych, czy gospodarczych z polubownych metod rozwiązywania sporów przynosi odczuwalne efekty. Jest przy tym możliwe w każdym warunkach, o czym można się przekonać np. w mediacji prowadzonej on-line i co ważne, stanowi nieprzecenione wsparcie dla wymiaru sprawiedliwości. Powiedzmy sobie wprost mediacja jest przyszłością.

Jak zatem rozpocząć postępowanie mediacyjne? Niezależnie od tego, czy chcesz rozwiązać spór gospodarczy, cywilny, rodzinny czy pracowniczy masz dwie możliwości. Twoje działanie zależy, od tego na jakim etapie sporu jesteś. Czy jest to faza przedsądowa, czy jest to etap sądowy, kiedy pozew (np. o zapłatę) bądź wniosek wszczynający postępowanie (np. o ustalenie kontaktów z dzieckiem), został złożony już do sądu.

Mediacja na etapie przed wszczęciem drogi sądowej.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniem Twojej sytuacji spornej w mediacji musisz wybrać osobę mediatora. Jego rolą będzie wsparcie komunikacji w trakcie mediacji pomiędzy skonfliktowanymi uczestnikami. Gdzie wyszukać mediatora? Na stronie internetowej każdego Sądu Okręgowego figuruje lista stałych mediatorów, która jest prowadzona przez Prezesa danego Sądu. Znajdziesz na niej aktualne dane adresowe i telefoniczne mediatorów. Mediatora możesz również znaleźć przez internet, coraz więcej mediatorów ma swoje strony www.

Po wybraniu osoby mediatora najlepiej skontaktuj się z nim. Uzyskasz wtedy wszystkie niezbędne wskazówki, aby złożyć wniosek o wszczęcie mediacji. Każdy mediator ma swój formularz wniosku. Jestem przekonana, że przy pierwszej rozmowie z mediatorem uzyskasz informacje jaką praktykę mediacyjną ma dany mediator. Poniżej znajdziesz wniosek o mediację, dostępny w mojej kancelarii mediacyjnej. Po złożeniu wniosku dalszą inicjatywę podejmuje już mediator. Najczęściej jest to nawiązanie kontaktu z drugą stroną. Jeżeli wszystkie zainteresowane mediacją osoby/podmioty wyrażą zgodę, mediacja jest prowadzona na podstawie umowy o mediację, podpisanej przez wszystkich uczestników mediacji z mediatorem.

Pamiętaj, zgodnie z zasadą dobrowolności mediacji, nie będzie ona wszczęta jeśli choć jedna ze stron konfliktu nie wyrazi zgody na mediację. W takiej sytuacji należy rozważyć zainicjowanie postępowania sądowego.

Mediacja na etapie sądowym.

Nie jest skomplikowane wszczęcie mediacji również na tym etapie. Nie ma znaczenia, czy jesteś przed pierwszą rozprawą, czy oczekujesz na kolejny termin. Wystarczy złożyć do sądu wniosek o skierowanie sprawy do mediacji. Przykładowy wniosek znajdziesz poniżej. We wniosku możesz wskazać dane preferowanego przez Ciebie mediatora. Jeśli tego nie zrobisz wybór osoby mediatora pozostawisz sądowi, który w pierwszej kolejności powinien skierować sprawę do mediatora z listy stałych mediatorów prowadzonej przez Prezesa Sądu Okręgowego, właściwego miejscowo dla sądu w którym rozpoznawana jest Twoja sprawa. Po złożeniu wniosku o mediację na etapie sądowym przez jedną ze stron, sąd najczęściej od razu wydaje postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji, ale może też zobowiązać drugą stronę, żeby się wypowiedziała czy również chce, aby sprawa została skierowana do mediacji.

Na tym etapie możesz też zwrócić się do wybranego przez siebie mediatora, tak jak na etapie przedsądowym i również w sposób opisany powyżej złożyć wniosek o mediację.

Pamiętaj, zgodnie z zasadą dobrowolności mediacji, nie będzie ona wszczęta, jeśli choć jedna ze stron konfliktu nie wyrazi zgody na mediację. W takiej sytuacji postępowanie sądowe będzie zmierzało do wydania rozstrzygnięcia przez sąd.

Zapraszam do kontaktu, porozmawiajmy ?

adwokat Karolina Wrąbel
stały mediator przy Sądzie Okręgowym w Łodzi

Pliki do pobrania:
WNIOSEK O MEDIACJĘ
WZÓR WNIOSKU O MEDIACJĘ (DO SĄDu)